You are here
Home > Awards > 2017 NEA Awards: Davido, Olamide, Jidenna Wins Big | View Full Winners List

2017 NEA Awards: Davido, Olamide, Jidenna Wins Big | View Full Winners List

2017 NEA Awards: Davido, Olamide, Jidenna Wins Big | View Full Winners List

The 2017 edition of the prestigious Annual Awards Ceremony, Nigeria Entertainment Awards (NEA), was held on Saturday (November 25) at the Symphony Space Peter Sharp Theater, New York.

In her Twelfth (12) year of rewarding Nigerian breed, home and abroad, flying high the flag of the country in different categories, including music, film, TV, Radio and so many others, the 2017 edition saw the likes of Davido and Olamide come through as winners in two categories each.

Davido took home the awards for Best Single of the year (IF) and Afropop Male Act of the Year while Olamide took home the award for Album of The Year (The Glory) and Best Rap Act.

Other notable winners for the music categories of the award includes Nigerian-American Wondaland Records Classic man, Jidenna, Yolo Yolo songstress, Seyi Shay, Phyno, Patoranking and many others.

The likes of Funke Akindele, Ramsey Noah, Ayo Makun and more emerged winners for the TV/Film categories.

See full winners list below and use the comment section to air your views on the list.

2017 NEA Awards: Davido, Olamide, Jidenna Wins Big | View Full Winners List

Music Categories

Best Single
Wizkid – Come closer ft Drake
Phyno – Fada Fada ft Olamide
Davido – IF – Winner
Tekno – Pana
Psquare – Bank alert
Olamide – Who you epp
Mr Eazi – Leg over
Runtown – Mad over you

Most Promising
Deshinor – Winner
Gabzy
Ike Chucks
Moelogo
Nonso Amadi
Odunsi

Best Africa Female Artist [Non-Nigerian]
Amanda Black [SA]
Victoria Kimani [KQ]
Becca [GH] – Winner
Vanessa Mdee [TZ]
Butera Knowless [RW]
Sheeban Karungi [UG]
Efya [GH]
Queen Vee [ZIM]

Best Afropop Male Artist
Davido – Winner
Mr Eazi
Kiss Daniel
Runtown
Tekno
Wizkid

Best Afropop Female Artist
Omawumi
Niniola
Seyi Shay – Winner
Simi
Tiwa Savage
Yemi Alade

Best Album
Adekunle Gold – Gold
MC Galaxy – MMM
Falz & Simi – Chemistry
Olamide – Glory – Winner
Kiss Daniel – New Era
Phyno – The Playmaker
Mr Eazi – Life Is Eazi
Davido – Son Of Mercy

Best Diaspora
Wale
Rotimi
Ayo Jay
Bils
Jidenna – Winner
Jaycube
Wurld
Tinnie Tempah
Black Excellence

Best Africa Male Artist
Casper Nyovest [SA]
Stonebwoy [GH]
Diamond Platnumz [TZ]
Sarkodie [GH]
Eddie Kenzo [UG]
Sauti Sol [KQ]
Nasty C [SA]
Toofan [TG] – Winner

Best New Act
Tjan
Dremo
Dotman
Mayorkun – Winner
Sugarboy
Zoro

Best Rap Act
Falz
Ice Prince
Mz Kiss
Olamide – Winner
Phyno
Skales

Best Indigenous
9ice
Adekunle Gold
CDQ
Flavor
Olamide
Phyno – Winner

Best Music Video
Aduke – Tjan [DIR: Kemi Adetiba]
All Over – Tiwa Savage [DIR: Patrick Ellis]
Bank Alert – Psquare [DIR: CP]
Come Closer – Wizkid [DIR: Daps]
IF – Davido [DIR: Q]
YOLO – Seyi Shay [DIR: Maji Alabi] – Winner

Best Collabo
Come Closer – Wizkid Ft Drake
Iskaba – Wande Coal FT DJ Tunez – Winner
Ko Funny – CDQ FT Davido
Only Girl – Adekunle Gold FT Moelogo
Temper – Skales FT Burna Boy
Up To Something – Iyanya FT Don Jazzy & Dr Sid

Best Inspiration
Cobhams Asuquo
Frank Edwards
Nathaniel Bassey
Sinach – Winner
Timi Dakolo
Waje

Best Afro Soca Artist
Fay-Ann Lyons
Machel Montano – Winner
Melly Rose
Olatunji Yearwood
Skinny Fabulous
Teddyson Johnson

Best Dancehall
Burna Boy
Cynthia Morgan
Ketchup
Harrysong
Patoranking – Winner
Timaya

Best Music Producer
DJ Soupamodel
Kriz Beatz – Winner
Masterkraft
Spellz
Young D
Sarz
Legendury Beatz
Young John

2017 NEA Awards: Davido, Olamide, Jidenna Wins Big | View Full Winners List

TV/Film Categories

Best Actor
Blossom Chukwujekwu [Okafor’s Law]
Gabriel Afolayan [Somewhere In The Dark]
OC Ukeje [North East]
Ramsey Nouah [76] – Winner
Sambasa Nzeribe [Slow Country]
Wale Ojo [The CEO]

Best Actress
Rita Dominic [76]
Funke Akindele-Bello [A Trip To Jamaica] – Winner
Sola Sobowale [The Wedding Party]
Ireti Doyle [The Arbitration]
Adesua Etomi [Ayamma]
Ivie Okujaye Egboh [Slow Country]

Best Lead Role In Film [Non-Nigerian]
Ama K Abebrese [Lotanna]
Chris Attoh [The In-Laws]
Korto Davis [Comfort Zone] – Winner
Majid Micheal [Ayamma]
Jackie Appiah [Sala]
Yconne Okoro [Ghana Must Go]

Best Picture
76
Ayamma
Lotanna
Oloibiri
Somewhere In The Dark
The Wedding Party – Winner

Best Film Director
Chris Eneaji [Ayamma]
Eric Aghimien [Slow Country]
Muyiwa Aluko [ North East]
Steve Gukas [93 Days] – Winner
Toka MCbaror [Lotanna]
Walter Banger [ Cath. Er]

Best Supporting Actress
Adunni Ade [It’s Her Day]
Ini Dima Okojie [North East]
Judith Audu [ Not Married]
Kehinde Bankole [The Dinner] – Winner
Somkele Iyama [The Arbitration]
Theresa Edem [Ayamma]

Best TV Show
Big Brother Naija – Winner
Jenifa’s Diary
Meet The Inlaws
Nigeria Police’s Beyond Your Sight
Our Best Friend’s Wedding
The Life Of A Nigerian Couple

Best Supporting Actor
AY [A Trip To Jamaica] – Winner
Gbenga Titiloye [North East]
Nkem Owoh [Ghana Must Go]
Richard Mofe Damijo [ Oloibiri]
Rotimi Salami [Just Not Married]
Jide Kosoko [Lotanna]

Best Lead TV
Efe [Big Brother Naija]
Funek Akindele [Jenifa’s Diart]
Lilian Esoro [Meet The Inlaws]
Okey Uzoeshi [The Life Of A Nigerian Couple]
Oreka Godis [Our Best Friend’s Wedding] – Winner
Seyitan [Here & Now – The ADV of Tasa]

2017 NEA Awards: Davido, Olamide, Jidenna Wins Big | View Full Winners List

Other categories

Best Entertainment Executive
Don Jazzy [Mavin]
Idris Olorunnimbe [The Temple Company]
Emperor Geezy [GWW]
Paul O [Upfront & Personal]
E-Money [Five Star]
Tobi Sanni Daniel [State Of Mind] – Winner
Adetoro Fawoshere [Right Entertainment]
Dbanj [Cream Platform]

Best Photographer
Kelechi Amadi – Winner
TY Bello
Obi Somto
Sunmisola Olorunnisola
Tobbinator
Anuel

Best OAP
Gbemi Olateru [Beat FM]
Tosin Bucknor [Top Radio]
Big Tak [Urban Radio] – Winner
N6 [Cool FM]
Osam [Naija FM]
Yaw [Wazobia]

Best Online Comedy
Craze Clown
Emmanuella
Chief Obi
Woli Arole & Asiri – Winner
Foxy P
Wowo Boyz

Best TV Lifestyle Presenter
Seyitan [The Sauce] – Winner
Ehiz [MTV]
Bolanle Olukanni [EL]
VJ Adams [Soundcity]
Stacy Ike [Own TV]
Nancy Isime [Hip TV]

Best Disc Jockey
DJ Jimmy Jatt
DJ Neptune
DJ Humility
DJ TTB
DJ Spinall
DJ Prince – Winner
DJ Xclusive
DJ Consequence

Best Diaspora Disc Jockey
DJ Dee Money
DJ Phenmster – Winner
DJ GQ Mike
DJ EL G
DJ Tunez
DJ Cuppy
DJ Ecool
DJ Afoo

Best DJ Non-Nigerian/African
DJ Lebbie (SL)
DJ Mensah (GH)
DJ Bossman (LIB)
DJ Joe Mfalme (KQ)
DJ Slick Stuart & Roja (UG) – Winner
DJ Vyrusky (GH)

Check out photos from the event (below)

 

 

Photo Credits: FOTOCLAY/@udrmedia & Guardian

Leave a Reply

Top